February LeFlore County sports calendar

By: 
Tom Firme
Sports Editor

Basketball
Feb. 1
Poteau at Roland
Howe at Talihina
LeFlore at Smithville
Bokoshe at Cave Springs
Feb. 2
Poteau vs. Sallisaw boys 6:30 p.m.
Talihina vs. Heavener
Spiro vs. Muldrow
Pocola at Stigler
Howe vs. Quinton (homecoming: boys 6:30 p.m., girls 8 p.m.)
Arkoma vs. McCurtain
Whitesboro vs. Crowder
Cameron at Kinta
Feb. 4
Heavener vs. Wilburton (homecoming: 5:45 p.m. ceremony, 7 p.m. girls)
Panama vs. Kinta
McCurtain vs. Keota
Feb. 5
Heavener at Stigler
Spiro at Checotah
Howe at Broken Bow
Pocola vs. Hartshorne
Arkoma vs. Haileyville
Cameron vs. Bokoshe
Red Oak at Quinton
Feb. 6
Bokoshe at Porum
Poteau boys vs. Stilwell 6:30 p.m.
Feb. 8
Cameron at Cave Springs
Bokoshe vs. Keota
Feb. 9
Poteau vs. Muldrow
Pocola at Heavener
Wister vs. Panama
Arkoma vs. Cave Springs
Feb. 11
Pocola at Spiro
Howe at Roland
Feb. 12
Poteau vs. Checotah
Spiro at Roland
Panama at Wilburton
Feb. 15
Poteau at Heavener
Panama vs. Spiro
Feb. 16
Pocola vs. Vian
Howe vs. Muldrow
Feb. 11-13
Class A district tournaments: Keota with Riverfield at Porum (Area II District 8) and Wister hosting Arkoma Talihina (Area IV District 4); Class B district tournaments: Whitesboro hosting Boswell, Midway and Eagletown (Area IV District 7), Cameron and Bokoshe with Schulter at Red Oak (Area II District 5), LeFlore with Paden and Butner at McCurtain (Area II District 8) and Buffalo Valley, Smithville and Moyers (girls) at Stringtown (Area IV District 6).
Feb. 18-20
Class A-B regionals
Feb. 19-20
Class 2A-4A district tournament
Feb. 25-27
Class A-B area playoffs
Class 2A-4A regionals
Unless otherwise noted, non-tournament matchups have girls games starting at 6:30 p.m. and boys games at 8 p.m.
Feb. 12-13
Poteau at Class 4A regional at Skiatook
Feb. 26
Class 4A state wrestling meet at State Fair Arena in Oklahoma City
College baseball
Feb. 5
Carl Albert State College at Paris Junior College 12 p.m. (doubleheader)
Feb. 9
Carl Albert State College vs. Eastern Oklahoma State College 1 p.m.
Feb. 13
Carl Albert State College at Allen Community College 12 p.m. (doubleheader)
Feb. 14
Carl Albert State College at Allen Community College 12 p.m. (doubleheader)
Feb. 16
Carl Albert State College vs. Connors State College 1 p.m.
Feb. 18
Carl Albert State College vs. Rose State College 1 p.m.
Feb. 20
Carl Albert State College at Rose State College 12 p.m. (doubleheader)
Feb. 27
Carl Albert State College vs. Labette Community College at Claremore 12 p.m. (doubleheader)
College softball
Feb. 2
Carl Albert State College at Grayson College 2 p.m. (doubleheader)
Feb. 5
Carl Albert State College at. Paris Junior College 2 p.m. (doubleheader)
Feb. 9
Carl Albert State College at University of Arkansas-Rich Mountain 1 p.m. (doubleheader)
Feb. 13
Carl Albert State College vs. University of Arkansas-Rich Mountain 11 a.m., vs. Coffeyville Community College 1 p.m.
Feb. 16
Carl Albert State College vs. Northern Oklahoma College-Tonkawa 1 p.m. (doubleheader)
Feb. 18
Carl Albert State College at Eastern Oklahoma State College 1 p.m. (doubleheader)
Feb. 23
Carl Albert State College at Coffeyville Community College 2 p.m. (doubleheader)
Feb. 26
Carl Albert State College vs. Rose State College 1 p.m.

Category: