September sports calendar

By: 
Tom Firme
Sports Editor

High school softball
Sept. 5
Heavener at Smithville, with Battiest, first game 4:30 p.m.
Whitesboro vs. Pittsburg 5:30 p.m.
Sept. 5-7
Panama, Cameron, Spiro at Sallisaw Central Tournament (Thursday: Panama vs. Roland 12:15 p.m., vs. Vian 1:30 p.m. (with a win), Spiro vs. Keys 2:45 p.m., Cameron vs. Westville 4 p.m., Spiro-Keys winner vs. Cameron-Westville winner 5:15 p.m.)
Keota, Arkoma, McCurtain at Riverside Conference Tournament (Thursday: Keota vs. McCurtain in Webbers Falls 2:40 p.m., Keota at Webbers Falls 4 p.m., McCurtain vs. Gans 5:20 p.m. in Webbers Falls, Keota vs. Arkoma in Webbers Falls 6:40 p.m., McCurtain vs. Gore 6:40 p.m. in Gore)
LeFlore at Commerce Tournament (Thursday: LeFlore vs. Commerce 2 p.m., vs. East Newton (Mo.) 4 p.m.)
Red Oak at Silo Tournament
Pocola at Morris Tournament
Sept. 9
Poteau at Tahlequah 4:30 p.m.
Panama vs. Colcord 5 p.m.
Howe vs. Chouteau-Mazie (doubleheader) 4 p.m.
Pocola vs. Hartshorne 4:30 p.m.
Arkoma at Keota 4:30 p.m.
LeFlore vs. Buffalo Valley 4:45 p.m.
Heavener vs. Vian 5:30 p.m.
Cameron at Red Oak 4 p.m.
Whitesboro vs. Kiowa 4:30 p.m.
McCurtain vs. Canadian 5:30 p.m.
Keota vs. Arkoma 5:30 p.m.
Sept. 10
Heavener at Vian 5 p.m.
Panama vs. Chouteau-Mazie (doubleheader) 4 p.m.
Howe vs. Wilburton 5 p.m.
Spiro at Beggs 4 p.m.
LeFlore vs. Clayton, Sasakwa at Clayton, first game 4 p.m.
Arkoma vs. Porum 4:30 p.m.
Cameron vs. Keota 5:30 p.m.
Pocola vs. Westville 4:30 p.m.
Whitesboro vs. Smithville 4:30 p.m.
Talihina at Savanna 4 p.m.
Red Oak vs. Roff 4 p.m.
McCurtain at Gans 4 p.m.
Keota at Porum 5:30 p.m.
Wister at Webbers Falls 4 p.m.
Sept. 12
Poteau vs. Sallisaw 4:30 p.m.
Panama at Hulbert 5 p.m.
Pocola at Wilburton 4:30 p.m.
Arkoma vs. Haileyville 4 p.m.
Spiro vs. Morris 5 p.m.
Howe vs. Colcord 5 p.m.
Cameron vs. Sallisaw Central, Gans at Gans, first game 5 p.m.
Heavener vs. Wister, McCurtain, first game 4 p.m.
Sept. 12-14
Talihina at Kiowa Tournament
Whitesboro at Oklahoma Union Tournament
Sept. 13-14
Poteau at Durant Tournament
Sept. 13
Cameron at Quinton 5 p.m.
Sept. 16
McCurtain vs. Porum 5 p.m.
Keota vs. Quinton 5:30 p.m.
Sept. 16-19
LeFlore County Tournament
Sept. 17
Red Oak at Dewar 4 p.m.
Keota at Sallisaw Central 5:30 p.m.
Sept. 19
Talihina vs. McCurtain 4 p.m.
Buffalo Valley vs. Caney, Antlers at Antlers, first game 5 p.m.
LeFlore vs. Quinton, Porum at Quinton, first game 4 p.m.
Keota vs. Haileyville 5:30 p.m.
Sept. 20
Red Oak, Howe at Dale Festival at the Firelake Ballpark
Whitesboro vs. Crowder 4 p.m.
Sept. 21
Spiro vs. Cameron 12 p.m.
Howe, Red Oak at Dale Festival at the Firelake Ballpark
Sept. 23
Poteau vs. Broken Bow (doubleheader) 4:30 p.m.
Heavener at Westville 5 p.m.
Panama vs. Wilburton 5 p.m.
LeFlore vs. Savanna 3:30 p.m.
Spiro vs. Okmulgee 5 p.m.
Pocola at Stigler 4:30 p.m.
Howe vs. Hulbert 4 p.m.
Cameron vs. Talihina, Arkoma, first game 4 p.m.
Wister vs. Webbers Falls, McCurtain 4 p.m.
Sept. 24
Poteau vs. Muldrow 4:30 p.m.
Heavener vs. Westville 5 p.m.
Howe vs. Pocola 4:30 p.m.
Spiro vs. Gore 5 p.m.
Panama vs. Sallisaw Central 5:30 p.m.
Wister vs. Gans, Cave Springs at Gans, first game 4:30 p.m.
Buffalo Valley vs. Antlers 4:30 p.m.
Sept. 25-28
Class A-B district tournaments (district pairings for LeFlore, Arkoma, Red Oak, McCurtain, Wister, Cameron and Keota on Sept. 13)
Sept. 26
Heavener vs. Wilburton 4:30 p.m.
Pocola at Muldrow 4:30 p.m.
Howe vs. Panama 5 p.m.
Spiro at Eufaula 5 p.m.
Talihina at Antlers 4:30 p.m.
Sept. 27
Red Oak at Howe 4:30 p.m.
Sept. 30
Poteau vs. Wilburton 4:30 p.m.
Heavener vs. Hartshorne 4 p.m.
Pocola at Red Oak 4:30 p.m.
High school baseball
Sept. 5
LeFlore vs. Crowder 4:30 p.m.
Red Oak at Tupelo 3:30 p.m.
Sept. 5-7
Wister, Whitesboro, Buffalo Valley, Howe, Cameron, Bokoshe at Howe Wood Bat Tournament (Thursday: Cameron vs. Bokoshe 12 p.m. Whitesboro vs. Buffalo Valley 2 p.m., Wister vs. Smithville 4 p.m., Howe vs. Panola 6 p.m.)
McCurtain at Northern Oklahoma College-Enid Festival
Sept. 6
LeFlore vs. Buffalo Valley 3:45 p.m.
Red Oak at Crowder 4 p.m.
Sept. 9
Howe at Smithville 4 p.m.
LeFlore vs. Indianola 4 p.m.
Cameron at McCurtain 4 p.m.
Whitesboro at Haworth 6 p.m.
Bokoshe vs. Buffalo Valley 4 p.m.
Red Oak vs. Kiowa 4:30 p.m.
Sept. 10
Wister vs. Red Oak 4 p.m.
LeFlore vs. Smithville 5:30 p.m.
Bokoshe vs. McCurtain 4 p.m.
Whitesboro at Clayton 6 p.m.
Cameron at Battiest 5 p.m.
Sept. 12
Howe at Braggs 4 p.m.
Whitesboro vs. Kinta, Okay at Kinta 3:30 p.m.
Sept. 12-14
Buffalo Valley at Clayton Tournament
Red Oak at Silo Tournament
Sept. 13
Howe vs. Bokoshe 4 p.m.
Wister at Oktaha 4 p.m.
Sept. 16
Wister at McCurtain 5 p.m.
LeFlore vs. Boswell, Oktaha at Boswell, first game 2 p.m.
Whitesboro vs. Rattan 4:30 p.m.
Red Oak vs. Wright City 5 p.m.
Sept. 17
Cameron vs. Clayton 4:30 p.m.
LeFlore at Haileyville 5:30 p.m.
Whitesboro vs. Caney 6 p.m.
Red Oak vs. Howe 4 p.m.
McCurtain vs. Kinta 4 p.m.
Sept. 19
Whitesboro vs. Tushka 1 p.m., Silo 3 p.m. (Red River Rumble at Murray State College in Tishomingo)
Red Oak vs. TBA (Red River Rumble at Murray State College in Tishomingo)
McCurtain vs. Preston 4:30 p.m.
Sept. 19-21
LeFlore at Ripley Tournament
Sept. 20
Howe vs. Haileyville, Pittsburg at Haileyville 4:30 p.m.
Whitesboro vs. Asher 12 p.m. (Red River Rumble at Murray State College in Tishomingo)
Red Oak vs. TBA (Red River Rumble at Murray State College in Tishomingo)
Sept. 21
Red Oak vs. Byng 1 p.m.
Sept. 23
Howe vs. LeFlore 4 p.m.
McCurtain vs. Stuart 4 p.m.
Buffalo Valley vs. Cameron 4 p.m.
Red Oak vs. Oktaha 4:30 p.m.
Sept. 24
Whitesboro at LeFlore 4 p.m.
Red Oak vs. Rattan 5 p.m.
Sept. 25-28
Class A-B district tournaments (district pairings for LeFlore, Arkoma, Red Oak, McCurtain, Wister and Cameron on Sept. 13)
High school football
Sept. 5
Panama vs. Sallisaw Central 7 p.m.
Spiro at Roland 7 p.m.
Sept. 6
Poteau at Durant 7 p.m.
Talihina vs. Wilburton 7 p.m.
Arkoma vs. Oaks Mission 7:30 p.m.
Heavener at Gore 7 p.m.
Pocola at Hackett (Ark.) 7 p.m.
Sept. 13
Poteau vs. McAlester 7 p.m.
Arkoma vs. Webbers Falls 7:30 p.m.
Panama at Heavener 7 p.m.
Spiro at Hartshorne 7 p.m.
Talihina at Antlers 7:30 p.m.
Keota at Oaks Mission 7:30 p.m.
Sept. 20
Spiro vs. Heavener 7 p.m.
Pocola vs. Gore 7 p.m.
Arkoma vs. Midway 7:30 p.m. (homecoming)
Panama vs. Hackett (Ark.) 7 p.m.
Keota vs. Canadian 7:30 p.m.
Sept. 27
Poteau at Sallisaw 7 p.m.
Spiro vs. Vian 7 p.m.
Talihina at Gore 7 p.m.
Pocola vs. Holland Hall 7 p.m.
Panama vs. Westville 7 p.m. (homecoming)
Arkoma at Canadian 7 p.m.
Heavener at Eufaula 7 p.m.
Keota vs. Depew 7:30 p.m.
Cross-country
Sept. 7
CASC at UAFS Invitational
Sept. 14
CASC at University of the Ozarks Invitational
Sept. 20
CASC Viking/Poteau Pirate Open

Category: